Ankara’da Görme Engellilere Dost Köpekler

Ankara’da yaşayan görme engelli vatandaşlar için sevindirici bir gelişme yaşandı. Görme engellilere göz olacak dost köpekler vatandaşlarla buluştu. Rehber Köpekler Derneği’nin düzenlediği “Çay Saati” isimli uygulama ile rehber köpekler görme engelliler ile tanıştı.

Görme engelliler için özellikle şehir yaşamı oldukça zor. İnsanların duyarsızlığı, şehrin yapısı birçok vatandaş için hayatın zorluğunu katlamakta. Dışarı çıkan bir görme engelli insan için değnek yeterli gelebilir mi?

Görme engelliler için, diğer duyularının daha iyi işlediği söylenmektedir. Peki, böyle bir bilgi sağlıklı insanların rahat etmesini ve üzerine düşen vazifeleri yok saymasını sağlayabilir mi?

Bu sorulara cevabı hayır olanların içinde yer alan Rehber Köpekler Derneği, görme engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırma amaçlı birçok etkinlik ve düzenleme yapmaktadır. Görme engelli kişilerin sokakta daha rahat dolaşması, hayatın içine karışması ve engeli olmayan herkes gibi yaşaması adına farkındalık oluşturmak ve çözüm bulmak isteyen birçok gönüllü gibi çalışmalar yapmaktadır.

Görme Engellilere Rehber Dostlar

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde bir takım gönüllü vatandaşlar köpekleri eğitmekteler. Genellikle sığınaktan alınan ve bu eğitime uygun olan köpekler, görme engelli kişilere yardım edebilmesi için eğitilmektedir.

Eğitilen rehber köpekler, görme engelli vatandaşlarla tanıştırılmaktadırlar. Bu köpekler görme engellileri gözü kulağı olmaktadır.

Ankara’da yer alan bu oluşumun bir kolu Rehber Köpekler Derneği, yaptığı bu etkinlikle eğitilmiş köpekerle görme engellileri buluşturdu. Çay Saati isimli bu etkinliğe Kara’, ‘Bobby’ ve ‘Bella’ katıldı.

Eğitilen ve âmâlara yoldaşlık edebilen Bobby ve Bella ile rehberler neler yapılabileceğini anlattı. Çay Saati etkinliğine gelen görme engelliler bu köpeklerle deneme yürüyüşlerine çıktı. Rehber köpeklerle yolculuğun ne denli keyifli ve güvenli olduğunu gördü.

Rehber köpeklerin sokakta yürürken trafik ışıklarını fark etmesi, kaldırımda veya yolda tehlikeli bir unsur varsa yanındaki kişi uyarması, kişilerden biraz önce yürüyerek karşılaşması mümkün sorunları tespit etmesi herkesi duygulandırdı.

Rehber köpekleri eğiten eğitmenlerin ise sağlıklı insanlara bazı uyarıları var. Eğer köpekleri durdurup severlerse ya da onlara yiyecek verirlerse, dikkatlerini dağıtabileceklerini söylüyorlar. Dikkati dağılan köpeğin ise onunla beraber yolculuk yapan görme engelli dostlarını anlık ihmal edebilirler. Böylece istenmeyen durumlar yaşanabilir.