Bolu Dağı Yine Kara Teslim

Bolu dağı Türkiye’nin kuzeyi ve doğusu için bir kapı görevi görür. Türkiye’nin kuzeyde yer alan şehirleri ve özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesindeki şehirlere ulaşım açısından çok önemli bir noktada bulunur. Karayolu ulaşımı için çok önemli bir yer olan Bolu Dağı’ndaki hava durumu bu anlamda tüm Türkiye için önemlidir. Bolu Dağı’ndaki kar yağışı, don ve yağmur direkt olarak yol durumunu etkilediği için sürücülerin ve yolcuların yakın takibindedir. Herkes sorunsuz bir yolculuk için en iyi hava şartlarının oluşmasını diler.

Bolu Dağı’nda Yoğun Kar Yağışı: Kar 50 cm’yi Buldu

Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava kitlesi Bolu’da da aynı etkiyi oluşturdu. Eksilere düşen hava sıcaklığından sonra Bolu’da yoğun kar yağışı yaşandı. Bu kar yağışının daha fazla olduğu üst kesimler ve Bolu Dağı’nda ise durum sürücüler ve yolcular için oldukça vahim. Bolu Dağı’nda kar 50 cm’yi buldu. Bunun üzerine yaşanacak sıkıntıları giderme adına yol çalışması yapıldı ve trafikte sorunlar yaşanmaması için ağır araçların geçişleri yasaklandı. Özellikle yolcu otobüsleri ve nakliye araçlarının geçtiği Bolu Tünelinde büyük araçların geçişi 15 saat boyunca durduruldu. Bunun ardından büyük yük araçları yol kenarında araçlarını park etmek durumunda kaldı.

Kar Altında Bekleyiş

Kar altında geçen 15 saat boyunca merkeze geri dönme imkânı bulamayan şoför ve yolcular için sıkıntılı durumlar oluşmaya başladı. Yüz araçtan fazla oluşan konvoy için trafikten yardım istendi. Şoförlerin yemek, ısınmak gibi ihtiyaçlarını giderme adına insanlar kendi arasında organize oldu. Bir yandan yolların tamamen güvenli hale gelmesi için çalışılırken diğer yandan da araç sahiplerinin mağdur edilmemesine özen gösterildi.

Bolu’da Yoğun Kar Yağışı İlk Değil

Bolu Dağı’nda yaşanan bu zorlu durum ilk değil. Bolu Dağı’nda yıllar boyunca trafik zorlu hava koşulları nedeniyle aksadı. Özellikle Bolu Tüneli yapılmadan önce kullanılan tek yol Bolu Dağı’nı çevreleyen dağ yoluydu. Bolu Dağı’nı hem tırmanmak hem de inmek durumunda kalan araçlar için bu yolculuk oldukça zordu. Yolların darlığı, Bolu Dağı’nın tehlikeli doğası ve dikkatsiz sürücüler sebebiyle sayısız kaza oldu. Birçok insan burada hayatını kaybetti. Bundan dolayı trafik görevlileri Bolu’da yolların güvenliğine artık daha fazla dikkat ediyorlar.