İstanbul Havalimanı Açılışı

İstanbul’un yeni havalimanı beklentileri karşılayacak gibi gözükmektedir. Üçüncü havalimanından üç aylık sürede yaklaşık iki bin uçak seferi yapıldı. Bu seferlerde ise, ortalama da iki yüz yetmiş bin kişi yolculuk yaptı.

Türkiye ’nin en kalabalık şehri İstanbul da havalimanları artık yetersiz kalıyordu ve yeni bir havalimanı yapmanın zamanı gelmişti. Bunun üzerine İstanbul’un ilk havalimanı Atatürk Havalimanı’nın kapatılıp, yerine daha büyük bir havalimanı yapılmasına karar verildi.

Atatürk Havalimanı’nın şehrin içinde kalması özellikle trafiği olumsuz etkilemekte ve insanların günlük hayatlarını ciddi anlamda sıkıntıya sokmaktaydı. Uzun süredir gündemde olan Atatürk havalimanının taşınmasının artık zamanı gelmişti ve temeli 2014 de atılan İstanbul Havalimanı kısa sürede tamamlandı. Açılışı 31 Ekim 2018’de gerçekleşen yeni havalimanının bir özelliği de dünyanın en büyük havalimanları arasında yer almasıydı.

İstanbul havalimanı açıldıktan sonra buraya ulaşımın zor olacağı konusunda bir takım söylentiler ortaya atılmıştı. Ancak İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, insanların buraya kolay ulaşımını sağlayacak ringler hazırladı. Bu arada metro çalışması da hızla devam ediyor.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, birçok insanı arada bırakan tüm bu söylentiler karşısında yaptığı açıklama ile İstanbul Havalimanı’na çok sayıda insanın ilgi gösterdiğini ve seferlerin de sağlıklı bir şekilde yapıldığını, ifade etti.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medyadan yaptığı açıklama ile “İstanbul Havalimanın da yeni hatlarımız ile büyümeye devam ediyoruz. Şimdiye kadar 2 bin 173 sefer ile 272 bin 821 yolcumuzu İstanbul Havalimanında ağırladık. İstanbul Havalimanı havacılıkta bir zafer anıtıdır” dedi.

İstanbul sadece kendi nüfusunu değil, her yıl İstanbul’a gelen milyonlarca yabancı ve yerli turisti de ağırlıyor. Artık yapılan bu yeni havalimanı ile birlikte turist sayısında ve transit uçuşlarda artış beklenmektedir.

İstanbul hava trafiği ile dünyanın en yoğu şehirleri arasında yer alır. Tarihi ve birçok ülkeye yakınlığı ile de bir dünya merkezi olabilecek İstanbul, yeni havalimanının yapılması ile bu merkezi özelliğini artırması beklenmektedir. Bu havalimanı, ilk etapta beklentileri tam olarak karşılamasa bile, yakın gelecekte fazlasıyla karşılayacak gibi gözükmektedir.