Enerji Kaynaklarında Yerlilik Payı Yüzde 50’ye Çıktı

Türkiye, enerji kaynakları açısından dışa bağımlılıktan kurtulma yolunda ilerliyor. İthal kömür ve gaz kullanımının azaltılması amacıyla yapılan düzenlemeler etkilerini göstermeye başladı. Enerji kaynaklarında yerli kaynak kullanımının yüzde ellilere varan oranlara ulaştığını açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu sene Ocak ayı yerlilik payı verilerinin geçen seneki oranlara göre yüzde 10 artış gösterdiğini vurguladı.

Neden Santraller Yerli Kaynak Kullanmıyor?

Yerli kömürün kalitesi yüksek olmadığından, enerji üreten santrallerin yüksek kalorili kömür ihtiyacını karşılanamıyor. Tüketilen her 4 birim enerjinin 3 birimi yurt dışından temin edilmek zorunda, bu da Türkiye’nin yurt dışına daha fazla döviz ödemesi ve daha çok dışa bağımlı olması anlamına geliyor.

Yerli ve yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımını, teşvik amacıyla, bundan sonra ithal kaynağa dayalı santral kurulmasına izin verilmeyeceğini söyleyen enerji bakanı, amaçlarının yerlilik oranlarının artırılması olduğunu vurguladı. Düzenlemeler sayesinde istisnai durumlar dışında ithal kömür ve doğal gaz kullanan santral yapımına artık izin verilmeyecek. Yerli kaynaklar sonuna kadar kullanılacak.

Uranyum Sorgun’dan, Doğal Gaz Trakya’dan Çıkarılacak

Trakya’ da bulunan 3 milyar metreküp doğal gaz yaklaşık olarak 300 bin hanenin 10 yıllık enerji tüketimine denk geliyor. Doğu Akdeniz’de bulunan dünyanın en büyük doğal gaz rezervinin yaklaşık 20’de birinden biraz azına denk gelen bu rakam, yerli kaynağa dayalı enerji üretimi açısından oldukça önemli.

Sorgun’da daha önce yabancı bir firma tarafından çıkarılan uranyum madenleri, artık kamu eliyle çıkarılacak. Bu da, nükleer enerji üretiminin ham maddesi olan uranyumun ileride yerli olarak karşılanabilmesini sağlayacak.

Ayrıca, çok yakında yeni düzenlemelerle güneş enerjisinin kullanım alanlarının genişletilmesi planlanıyor. Çatı modeli güneş enerjisi kullanımı ilk olarak kamu ve belediye binalarında uygulanmaya başlanacak. Daha sonra eğer isterlerse, vatandaşlar da bina çatılarına güneş enerjisi paneli kurup elektrik üretebilecek.

Türkiye’nin yıllık ithal kömür ödemesi ortalama 4 milyar dolar. Bu rakam, [b]cari açık[/b] açısından oldukça önemli bir miktar. Enerji üretiminde yerlilik payı ne kadar artarsa, cari açık da aynı oranda azalır, bu da, vatandaşların elektrik tüketim maliyetlerinin düşmesine yol açar. Ne kadar yerli kaynak, o kadar ucuz enerji demek.