En İyi Üç Türk Basketbolcu

Türkiye’de spor denince futbol akıllara geliyor. Ondan sonra ise basketbol. Son yıllarda basketbola olan ilgi iyice artarken, yıllarca bu dala emek vermiş en iyi beş basketbolcunun hayatını sizler için derledik.

Türkiye’de futbolun her ne kadar daha fazla seveni bulunsa da basketboldaki uluslararası başarılarımız daha fazla. Yıllar boyunca daha dar alanda seveni bulunan basketbol, zaman içinde geniş kitlelere yayıldı. Artık özellikle basketbol takip etmeyen insanlar bile basketbol maçlarını izleyeme gidiyor.

Basketboldaki başarılarımızın mimarlarından olan ve seyirciyi ekranlara ve stadyumlara getiren bazı isimler var ki aslında hepimiz onları yakından tanıyoruz.

1. Hidayet Türkoğlu: Hidayet Türkoğlu ismini Efes Pilsen takımıyla beraber tanıdık. Efes Pilsen’in başarılarında önemli rol oynayan Hidayet Türkoğlu’nun, 1999-2000 sezonundaki başarısı onu en iyi beşe taşıdı ve böylece NBA’nın yolları Hidayet’e açılmış oldu. Daha sonra NBA’ye seçilen en yüksek dereceli basketbolcu olarak All-Star kadrosuna seçildi. Çaylaklarda gösterdiği başarı ile son şampiyon San Antonio Spurs’a transfer olan Hidayet Türkoğlu’nun basketbol hayatı giderek hızlandı.

2. Mirsad Türkcan: Mirsad Jahović Türkcan ismini Efes Pilsen takımıyla duyduk. Türkiye’nin en önemli basketbol takımlarında oynayan Mirsad Türkcan’ın basketboldaki başarılı yolculuğu onu efsaneler arasına dahil etti. 2012’de Fenerbahçe Ülker takımında basketbolu bırakana kadar ki sürede kazandığı başarılardan en önemlisi NBA’da forma giyen ilk Türk basketbolcu olmasıdır. Bunun dışında kariyerin de farklı liglerde birçok ödül kazanmıştır.

3.Mehmet Okur: Mehmet Okur’u basketbol severler daha 17 yaşındayken tanıdılar. Oyak Renault kulübünde oynadığı ilk sezonda takımı ligden düşmesine rağmen, sonrasında gösterdiği üstün başarı ile 96-97 sezonunda takımının birinci lige çıkmasında büyük katkı sağladı. Oldukça parladığı bu dönemde birçok tecrübeli isme yetenekleri ile kafa tuttu.

Daha sonra dönemin en başarılı takımlarından olan Tofaş’a transferi gerçekleşti. Tofaş kulübündeki başarılı performansıyla göz doldururken, ilerleyen dönemde takımının kapatılması ile Türkiye’nin en büyük kulüplerinden Efes Pilsen’e geçiş yaptı. Bir yıllık harika sezonunun ardından yönünü NBA’ya çeviren Mehmet Okur, NBA’daki ilk takımı olan Detroit Pistons ile şampiyonluğu yaşadı. Böylece NBA’da şampiyonluk yaşayan ilk Türk basketbolcu unvanını aldı.