Türkiye’de Var Sistemi Var Mı?

Var sistemini tüm Türkiye, 2018 Dünya Kupası’nda tanıdı ve çok sevdi. Türkiye futbol liginde de uygulanacağını öğrenen çok sayıda taraftarı mutlu eden bu gelişme, gerçekten hala mutluluk sağlıyor mu? Türkiye Süper Toto Süper Ligi’nde VAR sistemi var mı?

Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi, saha içinde hakemlerin tam olarak karar veremedikleri hayati pozisyonların görüntülü incelenmesine olanak tanıyan bir sistem. Bu sistemle beraber futbolcular ve takımların şaibeli, hatalı karar korkusu sona eriyor. En azından planlanan bu.

Bu yıl Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda ilk kez görücüye çıkan Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi çok kez kullanıldı. Özellikle her penaltı kararı sonrasında bir daha bakılan pozisyonlar, izleyicilerin de gönüllerini rahatlattı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) bu sistemin Türkiye’de de uygulanması için kolları sıvadı ve yeni sezonda futbolumuz VAR ile tanıştı.

Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi Nasıl Uygulanmakta?

Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi, her pozisyon için müdahil olacak bir sistem değil. Ya da VAR’a giden her pozisyon için VAR hakemleri karar mercii değiller. VAR, bir danışma, gözden geçirme sistemi olarak kabul edilebilir. Buna göre Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin çalışma prensipleri şöyle:

  • Ortada kalan pozisyonlar için VAR hakemleri herhangi bir fikir beyanında bulunmayacak. Ama orta hakem pozisyonu izleyebilecek.
  • Şüphe bırakmayacak şekilde net olan pozisyonlar için VAR hakemleri fikir beyanında bulunabilecek.
  • VAR hakemlerinin karar yetkisi bulunmamakta. Fikir beyan edebilecekleri her pozisyon için düşüncelerini orta hakeme iletebilecekler.
  • Maç ile ilgili her kararı VAR’dan önce nasıl orta hakem veriyorsa, VAR ile beraber de bu durum değişmeyecek.

Taraftarlar VAR’dan memnun mu?

Türkiye’de oynanan çoğu maçta Video Yardımcı Hakem sistemi kullanıldı. Taraftarların ise bu konuda memnuniyeti her zamanki gibi çok değil. Güvensizliği ileri boyutta yaşayan fanatik taraftarlara göre, VAR kendi takımlarının aleyhine kullanılmakta. Hangi takımın taraftarına sorarsanız sorun, VAR sistemi kendilerin değil, rakip takımın yararı için kullanılmakta.

Bir de başka bir sorun var taraftarlar için. O da Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin kullanılmadığı durumlar. Birçok pozisyon için orta hakemin VAR sistemini kullanmayı tercih etmemesinden dem vurulmakta. Anlaşılan o ki, Türkiye’de VAR bir var bir yok.