Risk Merkezi Raporları Artık E-Devlet Sisteminde

Kredi başvuru işlemlerinde finansal kuruluşların limit ve borç bilgilerini analiz ettiği risk merkezi raporları bundan sonra E-Devlet sistemi ile şahıslar tarafından da incelenebilecek. E-Devlet sitesinde yapılan yeni düzenleme, dileyen herkesin kendi kredi fizibilitesini görebileceği bir hizmet sunuyor.

Türkiye’de yüksek oranda kullanılan kredi kartı, çek, senet ve diğer finansal ürünler için detaylı bilgi veren rapor, hem yeni kredi başvurusu yapmak isteyenler, hem de güncel veya ödenmiş borç bilgilerini incelemek isteyenler için büyük bir kolaylık.

Daha önce sadece banka ve diğer finansal şirketlerin ücretli olarak ulaşabildiği bu risk raporları artık herhangi bir ücret olmadan ayda bir kez olmak üzere E-Devlet hesabınızda.

Risk Merkezi Raporu Nedir

Ticari veya bireysel kredi durumunuz hakkında ayrıntılı bilgi veren rapor, genelde kredi risk seviyesi ölçmek için kullanılan finansal bir araçtır. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından verilen bu önemli kamu hizmeti, elektronik ortamda [b]E-Devlet[/b] tarafından sağlanacak.

Son 10 yılı kapsayan risk raporunda aşağıda belirtilen şu bilgiler yer alıyor:

  • Bireysel kredi kart limit, borç ve faiz bilgileri
  • Ticari kredi kart limit, borç ve faiz bilgileri
  • Kredi limit, borç ve faiz bilgileri
  • Çek ödeme bilgileri (ödenmiş, karşılıksız, karşılıksız çıktıktan sonra ödenmiş)
  • Banka ve finansal şirketler tarafından [b]yasal takibe[/b] düşmüş güncel veya kapalı borçlar
  • Protesto edilmiş senetler

Kısaca özetlemek gerekirse, kredi not bazında finansal olarak nerede durduğunuzu öğrenmek istiyorsanız, E-Devlet sistemine giriş yapıp kişisel risk raporunuz için başvurmanız yeterli.

Risk Merkezi Raporu Almak İçin Yapılacak İşlemler

Risk merkezi raporunuza ulaşmak için E-Devlet şifreniz ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaranız ile sisteme giriş yaptıktan sonra “Risk Merkezi Başvurusu” seçeneğini bulmalısınız. Eğer seçeneği bulamazsanız arama bölümüne “Risk Merkezi” yazmanız yeterli olacaktır.

Başvuru sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer detay ise rapor türüdür. Risk raporu başvurusu yaparken iKredi Bilgileri/i veya iÇek Bilgileri/i seçeneklerinden birini seçmelisiniz. Bu seçeneklerden sadece bir tanesi için ayda bir adet rapor talep edebilirsiniz.

Risk formunun hazırlanması Türkiye Bankalar Birliği’nin yoğunluk durumuna göre 2 ile 48 saat arası bir süre alabilir. Rapor hazır olduğu zaman sistemde kayıtlı telefonunuza mesaj yoluyla bildirilecektir.