Sanat ve Eğlence Artık Sokakta

İstanbul’da çok sayıda sanat ve eğlence mekânı olduğu biliniyor. Özellikle genç nesil tarafından İstanbul’un eğlence mekanları oldukça fazla ilgi görüyor. Barlar, canlı müzik ve gösteri yapan kabare sahneleri, diskolar, kulüpler ve özel restoranlar İstanbulluların boş zamanlarını eğlenceli bir şekilde geçirmesi için değişik olanaklar sunuyor.

Bunların yanında İstanbul’da eğitim veren özel ve devlet üniversitelerinin tiyatro sahneleri de yurt çapında ün salan müzisyen ve tiyatrocuları zaman zaman ağırlıyor. Fakat son yıllarda bütün bu eğlence aktivitelerini gerçekleştirebilmek için insanların daha büyük bütçelere ihtiyaç duyduğu algısı oluşmaya başladı.

Maalesef, İstanbul’daki birçok kulüp ve bar, ziyaretçilerinin kılık kıyafetinden mekâna geldiği araca kadar inceleme yapıp, bu incelemeye göre insanları kabul ediyor. Hal böyle olunca, insanlar kentin farklı mahalle ve sokaklarında, farklı bir bakış açısıyla sanata dokunup eğlenceye yer açmaya başladılar. İstanbul’un öyle bir bölgesi var ki, sanat ve eğlence mekanları iç içe ve herkesin katılımını sağlamak için giriş ücretleri oldukça uygun.

Yel Değirmeni Mahallesi İstanbul’da Sanatın ve Eğlencenin Kurallarını Yeniden Koyuyor

Kadıköy’ün arka sokaklarında İstanbul’un geri kalanının acımasız lüks tüketim ve markacılık dayatmalarını hiçe sayarak sanatı ve eğlenceyi mahallede yaşayan insanların neredeyse tamamına yakınının katılımıyla yeniden üreten sihirli bir bölge var: Yel Değirmeni Mahallesi. Artık sanata ve eğlenceye dahil olmak için zengin olmanıza gerek yok, bilakis Yel Değirmeni Mahallesi‘nde durum bunun tam tersi şeklinde işliyor. Sizler için Yel Değirmen’inde bulabileceğiniz sanat ve eğlence mekanlarını derledik.

  • Yel Değirmen’inde Eğlence: Bu mahallede neredeyse her köşe başında dünyanın her köşesinden müzisyenin gelip canlı müzik yaptığı bir cafe veya bar bulabilirsiniz. Tekno veya pop müziğin hızlı ritimleri yerine blues, swing, etnik, bölgesel ve evrensel klasik müziğin türevlerini dinleyiciler için çalan müzisyenler oldukça beğeni topluyor. Yel Değirmen’inde akşamları barlar neredeyse tamamen dolu oluyor, üstelik bu barlara giriş de ücretli değil.
  • Yel Değirmen’inde Sanat: Sanatın her kolunun burada temsilini bulduğu mahallede, isterseniz fotoğrafçılık atölyesine katılabilir, isterseniz kitap okuma grubuna girebilir, isterseniz de ücretsiz İspanyolca kursuna girebilirsiniz. Ahşap oymacılık, resim, Karagöz Hacivat gölge oyunu, tiyatro kursu ve sinema atölyeleri gönüllülük esasına dayalı olarak ücretsiz gerçekleşmekte.