2018 Yılında En Çok İzlenen Filmler

2018 yılında çok sayıda film vizyona girdi. Yerli ve yabancı yapımlar seyircileri beyaz perdeye hayran bıraktı. Çok sayıda film büyük bir izleyici kitlesiyle buluştu. Büyük yarışta hangi filmler en çok izlendi? En çok hangi film beğenildi? Bu soruların yanıtları yazımızda.

2018 Yılında Türkiye’de Sinema

Türkiye’nin 2018 vizyon raporu yayınlandı. Geçtiğimiz yıl toplam 70 milyon izlenme gerçekleşti. Bu rakamın yaklaşık 45 milyonunu yerli filmler, 25 milyonunu da yabancı filmler oluşturuyor.

Türkiye’de yerli film denince akla gelen ünlü isimler var. Bu isimler arasında seyirciyi sorgusuz sualsiz sinema salonlarına çekebilen sinema dehaları mevcut. Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan ve Şahan Gökbakar gibi isimler kesinlikle bu grupta sayılabilir. Ancak bu yıl yeni isimler de sinema dehaları listesine katıldı. Örneğin, senaristliğiyle öne çıkan Gülse Birsel. Televizyon dünyasında başarılarıyla adından söz ettiren bu ismin her projesi oldukça beğeni topladı. Televizyonda komedi denince akla gelen ilk isimlerden Gülse Birsel’in senaryosunu yazdığı ilk sinema filmi Aile Arasında seyirciyi çok heyecanlandırdı. Beklediğini bulan seyirci filme oldukça ilgi gösterdi.

Sinemanın yeni isimlerinden bir diğeri de Ayla filmi ile adından söz ettiren yapımcı Mustafa Uslu. Mustafa Uslu Türk sinemasının yeni bir yeteneği olduğunu gösterdi. Ayla filmi ile çok büyük beğeni toplayan Mustafa Uslu ileride yeni projelerinin olduğunu söylemişti. 2018 yılında Müslüm filmi ikinci projesi olarak seyirci ile buluştu ve başarısının devamını sağladı.

2018 Yılında Türkiye’de Gişe Rakamları

2018 yılında yaklaşık 45 milyon izleyici yerli filmler için sinema salonlarına gitti. 45 milyon izleyici arasından en fazla gişe hasılatını Mustafa Uslu’nun yapımcısı olduğu Müslüm filmi elde etti. Müslüm filmi ile 6 milyon 311 bin 619 kişi ile ulaşıldı. Ardından Cem Yılmaz’ın Arif V 216 filmi gişede ikinciliği göğüsledi. Arif V 216 filmi 4 milyon 968 bin 462 izlendi. Üçüncü sırada ise Gülse Birsel’in Aile Arasında filmini 4 milyon 968 bin 462 kişi izledi. 2018 yılına bu noktadan bakıldığında yerli filmlerin daha fazla ilgi çektiği söylenebilir. Yabancı filmlerden ise Avengers: Sonsuzluk Savaşı, 1 milyon 909 bin 967 kişi tarafından izlendi. Avengers’ın bu başarısı Marvel’in Türkiye’de yarattığı etkiyi kanıtlar nitelikte.