İstanbul’un en güzel konser mekânı: Harbiye

İstanbul 365 gün sanatın ve eğlencenin mekânıdır. Her türlü sanatsal faaliyetin olduğu İstanbul’da eğlencenin farklı türleri yaşanmaktadır. Herkesin kendine uygun eğlence mekânını ve anlayışını bulabildiği İstanbul, belki de cazibesini buradan alıyordur.

İstanbul’u Türkiye’nin fahri başkenti yapan unsurlarından biri olan sanatsal faaliyetlerin başında konserler geliyor. Türkiye, her yıl onlarca yabancı sanatçıyı ağırlıyor. Sayısız etkinlik yapılıyor.

İstanbul’da birçok tarzda konser verilen mekân var. Tiyatro salonları, kongre merkezleri, gece kulüpleri, barlar, açık alanlar… Ancak Türkiye’de birçok şehirde benzeri olan tarihi mekânlar ise, konser alanı olarak en etkileyici mekanlar. İzmir’de Antik Tiyatro ve İstanbul’da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi bunlardan bazıları.

Harbiye Açıkhava Sahnesi 1947 yılında açıldı. Açık hava tiyatrosu olarak tasarlanan bu yer, ilk açıldığı dönemden itibaren çeşitli konserlere ve tiyatrolara ev sahipliği yaptı.

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’ni önemli kılan ne lokasyonu ne de yapısı. Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi özellikle İstanbullular için ayrı bir kültürel değer. İstanbul’da yaşayan insanların takviminin bir köşesinde Harbiye konserlerinin başlayacağı tarih hep işaretlidir. Mevsimin yaza dönmesi beklenir ve insanlar artık sevdikleri sanatçıların konserlerini takip eder.

Neden Harbiye?

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi, özellikle bar gibi yerlerde konser dinlemeyi tercih etmeyenler için ayrıca önemlidir. Hem açık havanın tadını aldıkları, hem de konser ruhunu yaşadıkları bir yerdir. Harbiye’nin bir diğer önemi de, bu sahnenin Türkiye’nin ve dünyanın sayılı isimlerini ağırlıyor olmasıdır.

Burada verilen konserlerin belli bir vakti vardır. Bundan dolayı her sene sanatçılar arasında bir seçim yapılır. Bunun yanında yaklaşık dört bin kapasiteli bir alanı her sanatçı dolduramaz. Bu da büyük sanatçıların Harbiye’de sahne almasını sağlar.

Harbiye’de belki de sadece o sahneyi tercih eden usta sanatçılar konser verebilir. Ya da Türkiye’de vereceği konser için sadece Harbiye’yi seçen bir isim gelebilir. Bunun gibi Harbiye’yi özel yapan şeylerden biri de atmosfer.

Yıllar boyunca ülkenin efsanevi isimlerini ağırlayan bu alanda, insanların coşkusu paylaşılmaya değer. Herkesin kurallarını bildiği bir sahne ve herkesin merakla geldiği bir konserde binlerce insanla beraber sanatın coşkusuna katılmak çok özel.