Sanat ve Eğlence Bir Arada: Salt Galata

İstanbul kültürün başkenti. Türkiye’nin her şehri ayrı ayrı bir kültür cenneti iken İstanbul’da kültür form değiştirmekte. Sanat ve eğlencenin bir arada yaşandığı bu büyüleyici şehirde herkesin ilgisini çekecek bir mekân var: Salt Galata.

Rıhtımı, balıkçıları ve oldukça popüler kafeleri ile Karaköy’de, tarihi yarımadanın göbeğinde yer alan Salt Galata, Karaköy’e inen bir yokuşunun bitiminde ziyaretçilerini karşılıyor. Salt Galata bünyesinde barındırdığı bütün imkanlarla her kesimden insana kapılarını sonuna kadar açmış durumda.

Salt Galata’da Neler Yapılır?

Salt Galata güncel sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Birçok değerli sanatçıyı ağırlayan Salt Galata’da sanat en sıcak giysisini üzerine giymektedir. Salt Galata’yı diğer sergi mekânlarından ayıran birçok nokta bulunur. Bunlardan ilki sadece sergilerin yapıldığı bir alan olarak planlanmamış olmasıdır. Salt Galata, belirli türdeki eserlerin sergilendiği bir alan değildir. Mimariden resme, sinemadan şehirciliğe kadar birçok alanda birçok eser Salt Galata’da sergilenmiştir. Salt Galata misafirlerini düşünmeye sevk eder. Çeşitli çalışmalar ve araştırmalarla sanat meraklılarını fonlar. Böylece hayatı sanata, sanatı da hayatına dönüştürmek isteyen kişilere büyük imkânlar tanır.

Salt Galata bir yandan araştırma projelerinin yürütülmesine destek verirken bir yandan da bu fonlardan yararlanmayan ama sanatın gücünden faydalanmak isteyen araştırmacılara kapılarını açar. İstanbul’un en güzel, en görkemli ve en tarihi mekânında yer alan kütüphanesi herkesin kullanımına açıktır. Turistlerin merakla ziyaret ettiği bu mekânda kitabınızı okuyup bir yandan da kahvenizi yudumlayabilir, hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Salt Galata’yı eğlenceli yapan unsurlar arasında ise ziyaretçileri ile buluşturduğu sergiler gelmektedir. Salt Galata, alışılmışın dışındaki eserler, farklı sanatçılar, kendine yer bulamayan yetenekler için büyük bir fırsat alanıdır. Salt Galata’nın kapısından girdiğinizde muhakkak şaşıracaksınız. Bunun sebebi ilk olarak Salt Galata’nın içinde bulunduğu tarihi bina olabilir.

Sanatı bizatihi kendisi olan bu mekânda kütüphaneye doğru yürürken duvarlara, merdivenlere, tavana bakmaktan kendinizi alamayacaksınız. Tavana konan ve üç yüz altmış derece dönen aynalar size eğlenceli dakikalar yaşatacak. Kendinizi bir anda bir kristalin içindeymişssiniz gibi hissedebilirsiniz.

İstanbul’da muhakkak uğramanız gereken yerler arasında bulunan Salt Galata’ya yolunuz düşerse, kütüphanesine girip, sergilerini dolaşmayı unutmayın. Eğer denk gelirse Salt Galata bünyesinde o gün gerçekleşen bir panele de katılabilirsiniz. Keyfili saatler sizi bekliyor.