Seçim eşantiyoncuları umduklarını bulamadı

31 Mart yerel seçimleri için çok kısa bir süre kalırken, seçim endüstrisinde önemli rol oynayan promosyon şirketleri, bu yıl umdukları siparişleri alamadı. Bunda, kağıt ve malzeme masraflarında meydana gelen artışın yanı sıra, geleneksel tanıtım yöntemleri yerine internet ve sosyal medya kampanyalarına ağırlık verilmesi etkili oldu. Partilerin birçok yerde ortak adaylara yönelmesi de seçimde yarışanların sayısını ve dolayısıyla promosyon sektörüne akıtılan meblağı azalttı.

Promosyon Ürünleri İmalatçıları ve Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Gürz, sektördeki durgunluğu, partilerin seçime düşük bütçe ile gitmelerine bağlıyor. Bu seçimde öne çıkan eşantiyon ürünlerden biri ise bez çantalar. Market alışverişlerinde poşetlerin 25 kuruşa satılmasının ardından harekete geçen partiler, vatandaşların gönlünü kenevirden ya da diğer doğal ürünlerden yapılmış çantalarla almaya çalışıyor.

Sektör temsilcileri, imalat maliyetlerini yükselten en önemli faktör olarak dövizdeki artışın yol açtığı ekonomik kriz ve belirsizlikleri gösteriyor. Promosyon ürünlerine yansıtılan bu maliyetler de adayların daha düşük bütçe ile daha büyük etki bırakan sosyal medya stratejilerine ağırlık vermelerine yol açıyor. Ancak ses getiren bu tür kampanyaların sandığa ne kadar yansıdığı 31 Mart gecesi ortaya çıkacak.

[b]Çevre hassasiyeti, bayrak üreticilerin vurdu[/b]

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, 2015 seçimlerindeki gibi büyük siparişler almak zorunda kalan eşantiyon üreticileri, bu yıl başka bir zorlukla da karşı karşıya kaldı. Çeşitli partilerden adaylık peşinde olan ancak partilerinin yarıştan çekilmesi sebebiyle umduklarını bulamayan siyasetçilerin, daha önceden verdikleri siparişlerin ödemesini yapmaması büyük sıkıntı oluşturdu.

Önceki seçimlerde tüm caddeleri saran parti bayrakları da artık ortadan kalkmaya başladı. İktidardaki AK Parti’nin görüntü ve çevre kirliliğine sebep olmaması adına bayrak ve flama asmama kararı alması ve diğer partilerin de aynı şekilde davranması sektöre büyük darbe vurdu. Afiş ve bayrakların yol açtığı kirlilik sebebiyle, 320 Lira ile 9 bin 898 arasında değişen miktarlarda para cezası kesilebileceği uyarısı da partileri çekingen davranmaya zorluyor. Geçen seneye göre üretim miktarının yüzde 40-60, kâr marjı ise %50 oranında düştü.

Piyasadaki kriz de tüm sektörler gibi promosyoncuları da etkiliyor. Özellikle konkordato ilan eden firmalardan alacakların tahsil edilebilmesi mümkün olmuyor.